Deprem Nasıl Oluşur Kısaca

c9

Bu yazımızda deprem nasıl oluşur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yer kabuğunda büyük çapta kırılmalar sonucunda oluşan boşlukların, levhalar tarafından doldurulmasıyla başlayan dalgalanma hareketlerinin yeryüzü boyunca kırıklar oluşturarak devam edip gelmesi sonucunda toprağın dalgalanmasıyla depremler oluşur.

Doğal bir afet olan depremler, yer kabuğunun her geçen gün yeniden şekillenmesi sonucu oluşan afetlerdir. Yer kabuğunun değişen hareketlerini kısa ve uzun vadede Sismoloji birimleri inceler. Sismoloji depremleri inceleyen ve seyrinin analizini yapan bir bilim dalıdır.

Depremler, Dünya’nın oluşmasından bu yana bir zaman çizelgesi boyunca yeni oluşan ve oluşmakta olan yeryüzü hareketlenmelerinin görüldüğü yerlerde olmaktadır. Depremler bir kuşak oluşturur. Kalıcı hale gelen depremlerin yer kabuğunun tamamen yerleşmesi sonucunda bitmesi beklenir. Fakat Dünya gelişimine devam etmektedir.

Deprem kuşakları dereceli olarak tehlike açısından sınıflandırılmaktadır. Anadolu coğrafyası bir deprem kuşağında yer almaktadır. Çünkü Anadolu, son yer kabuğu hareketlenmelerinin başında oluşmuştur. Bu nedenle sürekli depremlerin olduğu bir bölgedir.

Japonya coğrafyası da bir deprem kuşağında bulunmakla beraber Anadolu’nun sönmüş volkan faaliyetlerinin yanı sıra Japonya’da tektonik hareketler devam etmektedir.

Yer kabuğunun sürekli olarak gelişmesi durumu yeni deprem kuşakları meydana getirebilir. Sismologlar deprem bölgelerinde çalışmalar yaparak depremlerin seyrini belirlemek için uğraşır. Bazı depremler ön görülebilir.

Deprem afetiyle başa çıkmak için birçok devlet ve sivil toplum kuruluşları ortak çalışmalar yürütmektedir. Depremle mücadelenin devlet politikası haline geldiği yerlerde, afet merkezi kurulmuştur. Şehirleşmeye ve göç hareketlerine dikkat edilmektedir. Bu nedenle tehlikeli alanlar kontrol altında tutulmaktadır.

Deprem Nasıl Oluşur Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir