Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Kompozisyon Ve Anlamı Kısa

c5

Bu yazımızda kadim atasözlerinden biri olan davulun sesi uzaktan hoş gelir, sözü hakkında bir kompozisyon hazırlayacağız.

İnsanlar hayatta birçok zorlukla karşılaşmaktadır. Kimi insanlar bu zorlukların üstesinden bin bir türlü eziyetle gelirken kimi insanlar da bu zorlukların üstesinden maalesef gelemez.

İnsan hayatı eleştiriye ve ön yargıya çok açıktır. Çünkü insanların doğasında eleştirmek ve yargılamak vardır. Bir kişinin bir işi ele almasındaki zorluklar dışarıdan çok kolaymış gibi hissedilebilir. Ya da kolay işlerin zor gözükmesi de olabilir.

Böyle durumlarda olayın dışında kalanlar için davulun sesi uzaktan hoş gelir, sözü söylenmiştir. Davul çok ses çıkaran bir alettir. Bu nedenle yakınında olunca müziğin ritmi anlaşılmayabilir. Uzaklaşıp dinlemek davulun ritimlerini daha anlamayı sağlar. Tıpkı bunun gibi bazı işlerde, oluşlarda dayanılmaz zorluklar varken, işin içinde olmayanlar için, o işin cazip gelen tarafları görülebilir.

Bazen bu atasözü, cesaret kırıcı da olabilir. Zorlukların üstesinden gelmek, herkesin başına gelebilecek şeylerdir. Belli bir sorumluluğun altına girerek risk almak hayatta artık olağanlaşmıştır. Kaderin bir cilvesi olarak insanlar işlerinin zorluklarına razı gelmektedir. Böyle durumlarda da işin içinde olan insanlar dert yakınırken yine bu atasözünü kullanmaktadır. Davulun sesi uzaktan hoş gelir.

İnsanların başına gelen her olay, insanları kuvvetlendirir. Tecrübe sahibi yapar. Tecrübeli insanlar bazı olayların başından sonunu görebilir. Bu nedenle böyle durumlarda da nasihat etme amaçlı, hiçbir şeyin olduğu gibi görünmediğini belirtirken yine bu atasözü kullanılabilir. Davulun sesi uzaktan hoş gelir.

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Kompozisyon Ve Anlamı Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir