Cüzi İrade Nedir

Cüzi İrade Hakkında Bilgi, Cüzi İrade Nedir

Cüzi irade kişinin ihtiyari fiiller denilen eylemlerde göstermiş olduğu tercih yeteneğine verilen isimdir.

Iztirari fiillerde olduğu gibi ihtiyari fiiller de Allah tarafından yaratılmıştır. Ancak ihtiyari fiillerde insanın talebi yani kendi isteği mevcuttur. İşte insanın kendi isteği ile yerine getirmiş olduğu bu fiillerde cüz’i irade bulunmaktadır. Buna göre İhtyari fiiller Allah tarafından yaratılmıştır ancak bunlarda insanın talebi söz konusudur.

İnsanın itaatkar ya da isyankar olması ihtiyari fiillere bağlıdır. Bir diğer ifadeye bakılacak olursa fiilin vasfına karşılık gelen insanın istekleri yani iradesi; Fiilin aslına karşılık gelen ise Allah’ın kudretidir.

Örneğin yazı yazma fiili Allah tarafından yaratılmıştır. Bu yazılanlar sevap ya da günah olabilmektedir. İlk durumda yazma eylemi sevap, ikinci halde ise günahtır. Bu durumda yazı yazmanın sevap ya da günah olmasına insanın iradesi karar vermektedir. İnsan nasıl olmasını istemişse Allah o eylemi insanın kararına göre yaratmıştır. İnsanın bu durumdan sorumlu olmasına sebep olan ise kişinin kendi kararı ve iradesidir.

Mesela, yazı yazma fiilinin aslını yaratan Allah’tır. Yazılan, sevap bir şey olabileceği gibi, günah bir yazı da olabilir. Birinci halde yazının faydalı olduğundan, ikinci halde ise zararlı olduğundan bahsedilir. İşte yazı yazma fiilinin faydalı ve zararlı olmasına insan karar vermektedir. İnsan neye karar vermişse, Allah da yazıyı onun kararına göre yaratmaktadır. Ve onu mesul eden de bu tercihi ve kararıdır.

Cüzi İrade Ne Demektir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir