Cumhurbaşkanı Kaç Yılda Bir Seçilir Görev Süresi

c6

Bu yazımızda Cumhurbaşkanı kaç yılda bir seçilir görev süresi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra kurucu Cumhurbaşkanı olarak çoğunlukla seçilen Mustafa Kemal Atatürk 15 yıl bu görevi sürdürmüştür. Cumhurbaşkanlığı süresi zaman zaman yenilense de son dönemde yapılan bir halk oylamasıyla karara bağlanmıştır.

Günümüzde referandumdan önce 7 yıl olan ve meclisin seçtiği Cumhurbaşkanı, halkın kararıyla halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı olarak 5 yıl görev süresine sahiptir. Bir kişi en fazla iki defa seçilir. Böylece en fazla 10 yıl görev yapmış olur.

Türkiye Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanı’nı 2014 yılında 5 yıl süreyle halk seçmiştir. En yakın Cumhurbaşkanlığı seçimi 2019 yılında yapılacaktır. Cumhurbaşkanı, rejimin başını temsil eder. Ordunun başında görevlidir. Cumhurbaşkanı 5 yıl süreyle istediği devlet toplantısına başkanlık edebilir.

Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilirken, normal yerel ve genel seçimlerde olduğu gibi bir aday pusulası hazırlanır. Bu pusulada herkes adayının altına tercihini ifade eden işaret bırakarak kapalı zarfla oyunu sandığa atar. Oylar sayıldıktan sonra yeterli oy sayısına ulaşan kimse Cumhurbaşkanı olur. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, normal seçimler gibi propaganda yapmaya açıktır.

Cumhurbaşkanı yasaları onar. Rektörleri atar. Yurtdışı ve yurtiçi ziyaretler yapar. Cumhurbaşkanı partilerin üstündedir. Herhangi bir partiye üye olamaz. Üniversite mezunu olmak zorundadır. Cumhurbaşkanı’na vekâleten Meclis Başkanı görev yapar. Hastalıkta, yurtdışı ziyaretlerinde vekâlet Meclis Başkanı’ndadır.

Cumhurbaşkanı Kaç Yılda Bir Seçilir Görev Süresi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir