Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Okuma alışkanlığı yediden yetmişe tüm bireylerin kazanması gereken bir alışkanlıktır. Okumak, bireyi geliştirir zihnini ve ufkunu açar. İnsanlar, kitap okurken okuduğu kitabın dünyasına girer ve o kitabın kahramanlarının yerine kendini koyar böylece empati kurmayı öğrenirler. Yani okudukları kitabın kahramanlarının yerine kendilerini koyarlar ve “Ben olsam bu durumda ne yapardım” sorusunu ister istemez kendilerine sorarlar.

Yetişkin insanların kitap okuması ne kadar önemliyse çocukların kitap okuması ve okuma alışkanlığını kazanmaları da bir o kadar önemlidir. Ancak çocuklar kitap okuma alışkanlığını kazanmak konusunda başlangıç sürecinde sorun yaşarlar çünkü okuma alışkanlığının faydalarının bilincinde değildirler.

Çocuklara okuma alışkanlığını kazandırmak öncelikle ailesinin yani anne ve babasının görevidir. Sonrasında ise bu göreve öğretmeni de ortak olur. Yeni okuma öğrenen bir çocuğa okuma alışkanlığı kazandırılmalıdır ki çocuk bu alışkanlığını tüm hayatı boyunca sürdürsün ve kendini geliştirebilsin. Peki bu alışkanlığı çocuklara nasıl kazandırabiliriz?

Okumayı yeni öğrenen bir çocuk okumaya heveslidir hangi yazıyı görse okuma eğilimindedir. O yaştaki çocuklara okuma alışkanlığını kazandırabilmek için öncelikle çocukların ilgisini çekebilecek kitaplar seçilmelidir. Çocuklar okudukları kitaplardan zevk aldıkça okuma alışkanlığını edinirler. Bu alışkanlıklarını hayatları boyunca sürdürürler. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki çocuklar öncelikle annesini ve babasını model alırlar. Onlara okuma alışkanlığını kazandırırken anne ve babalarının da onlarla birlikte günün belirli bir zaman diliminde kitap okumaları çocukların okuma alışkanlığını kazanmalarına yardımcı olacaktır. Anne ve babalarının kitap okuduğunu göre çocuklar da okuma alışkanlığını daha rahat edinebilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir