Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

Her anne baba çocuğunun kitap okuması ister ve bunun için girişimlerde bulunur. Ancak çocuklar bazen kitap okumaktan hoşlanmamakta ebeveynlerinin aksine kitaplardan sürekli kaçmakta ve kitap okumaya sıcak bakmamaktadırlar. Bu durumda anne babalar üzülür ve ne yapacaklarını bilemezler. Ancak çocuğum kitap okumayı sevmiyor diyerek bundan vazgeçmek de hiç doğru bir davranış değildir. Anne ve babalar durumu düzeltmek ve çocuğa kitap okumayı sevdirmek için ellerinden geleni yapmalıdır. Peki, bunun için ne yapılabilir, çocuğa kitap okumayı sevdirmenin yolları nelerdir?

cocukkitap

Çocuğun kitap okumamasının en temel nedeni anne babasının kitap okumamasıdır. Eğer siz okumazsanız çocuğunuzun da okumasını beklemek çok yanlış bir davranıştır. Anne ve babalar her şeyden önce kendileri kitap okuyarak çocuğa örnek olmalıdır.

Çocuğa örnek olduktan sonra onu kitap okumaya teşvik edecek bir yol bulmak gerekmektedir. Bu aşamada onun ilgisini çekecek kitaplar alabilir, ona yüksek sesle kitap okuyabilir ya da kendisinin size kitap tavsiye etmesini isteyebilirsiniz. Çocuğun fikirlerine uyulduğunda o da kendisini önemli hissedecek size kitap tavsiye etmek için bile olsa okumaya başlayacaktır. Okuduğunuz kitap hakkında onunla konuşmak da kitaba olan ilgiyi arttırabilir.

Çocuğa kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda kazandırılmaya çalışılmalıdır. Yaş büyüdükçe kita okuma alışkanlığının kazandırılması da zorlaşır. Bu nedenle eğlenceli bir kitapçıya giderek kitap seçmek ve raflardaki kitaplardan çeşitli oyunlar kurmak çocuğa eğlenceli gelecek ve böylelikle kitap okumaya daha olumlu bakmaya başlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir