Çocuğun Matematik Yeteneği Nasıl Geliştirilir

Matematik özellikle okul çağında pek çok çocuğun korkulu rüyası haline gelmekte ve bu durumdan he aileler hem de öğrenciler oldukça fazla rahatsız olmaktadır. Matematik yeteneğinin gelişmesi ise aslında çok daha küçük yaşlarda başlar. Çocuk henüz birkaç yaşındayken oyunlar veya eğlenceli yöntemlerle ona matematik yeteneği kazandırılabilir. Peki, çocuklara matematik sevgisi ve yeteneği aşılmak için neler yapılmalıdır? İşte bu sorunun cevabı:

*Çocuğunuzla oynadığınız oyunlarda sayılara yer verin örneğin büyük sayının küçük sayıyı geçtiği kağıt oyunlarını tercih edin. Kâğıtların üzerindeki şekillerin onların sayı değerini gösterdiğini öğretin ve çok şekilli olanların daha büyük olduğunu ve küçük olanları yenebileceğini söyleyin.

kmatematik*Kızmabirader çocuklara matematiği sevdirmek için çok etkili bir oyundur. Sıra çocuğunuzdayken onun attığı zarın sayısını ona yüksek sesle saydırın. Oyunun içine toplama işlemleri eklemeyi deneyin. Kim daha yüksek sayıda zar atarsa onun yeneceğini söyleyin.

*Çocuklara sayıları ve sayı saymayı şarkı söyleme yöntemiyle öğretmeye çalışın. Çocuklar şarkıları ve melodileri ok sever. Bunun için onun çok sevdiği melodileri kullanmaya özen gösterin.

*Günlük hayattaki işlerinizi yaparken sayı sayma yöntemini kullanın. Örneğin arabaları ile oynarken bunları sayın ya da merdiven çıkarken basamakları saymaya çalışın. Ona oyuncak arabasının kaç tekerleği olduğunu, masada kaç tabak bulunduğunu sorun. Aklınıza gelen her şeyi sayılarla ilişkilendirerek matematiğe olan ilgisini ve yeteneğini arttırmaya çalışın. Bunu yaparken eğlenceli hale getirmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir