Can Dündar Kimdir

Bu yazımızda kısaca ünlü yazarlarımızdan Can Dündar’ın yaşamını ele alacağız.

Can Dündar; 16 Haziran 1961 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirerek lisans eğitimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimi sırasında Yankı, Hürriyet, Nokta, Haftaya Bakış, Söz ve Tempo gibi dergi ve gazetelerde yazı yazmıştır. 1986 yılında ise İngiltere’de “London School of Journalism”i bitirerek lisansını zenginleştirmiştir. Daha sonra ise ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Siyaset Bilimi dalında yüksek lisans eğitimi almıştır. 1988 yılında ise Siyaset bilimi bölümünde doktora yapmıştır.

Televizyon yaşamına ise 1988’de TRT kanalında start vermiştir. 1989 yılında “32.Gün” programını yapmıştır. Mehmet Ali Birand ve Bülent Çaplı ile beraber 1991 yılında “Demirkırat”ı, 1994 yılında “12 Mart”programlarını yapmışlardır.

Köşe yazarlığına ise 1994 yılında Aktüel dergisinde başlamıştır. O sene içinde günlük köşe yazıları yazma işine girişmiştir. Yeni Yüzyıl gazetesinde 5 sene yazılar yazmıştır. 1999 Ocak-2000 Aralık tarihleri arasında ise Sabah gazetesinde köşe yazarlığı görevinde bulunmuştur.

2001 ılının Ocak ayında Milliyet Gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır. Bu görevini hala sürdürmektedir.

Can Dündar’ın kaleme aldığı kitaplar şunlardır; “Demirkırat” , “12 Mart”, “Sarı Zeybek”, “Gölgedekiler”, “Hayata ve Siyasete Dair”, “Yağmurdan Sonra”, “Ergenekon” , “Yarim Haziran”, “Benim Gençliğim”, “Köy Enstitüleri”, “Yaveri Atatürk’ü Anlatıyor”, “Nereye?”, “Uzaklar”, “Yükselen Bir Deniz”, “Savaşta Ne Yaptın Baba?”, “Büyülü Fener”, “Bir Yaşam İksiri”, “Atatürk Aramızda”, “Sedat Alp”, “Kırmızı Bisiklet”, “Yıldızlar”, “Duvar”, “Nazım”, “İlk Durak-İETT”, “Özel Arşivinden Belgeler ve Anılarıyla Vehbi Koç”, “Yüzyılın Aşkları” .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir