Çalışmak İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c11

Bu yazımızda çalışmak kavramını anlatan çalışmak ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız uzun yıllar boyunca derin gözlemler ve engin deneyimlerin sonucunda birçok işi, oluşu, hareketi teşvik etmek için nasihat edici ve ders verici sözler söylemişlerdir. Bu sözler atasözlerini oluşturmuştur.

Atasözleri eğitici ve öğreticidir. Bu nedenle bahsettikleri konular insanları doğrudan ilgilendiren konulardır. Çalışmak fiili de insanları doğrudan ilgilendiren ve sosyal hayatlarını şekillendiren bir kavramdır.

Çalışmak ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Zahmetsiz rahmet olmaz. : İnsanın amacına ulaşması için bir takım sıkıntı ve dertlere göğüs germesi gerektiğini ancak o şekilde amacına ulaşabileceğine anlatan atasözüdür.

Emek olmadan yemek olmaz. : İnsanın bir şeyleri yapmak ve başarmak için emek vermesi, zaman harcaması, üzerine eğilmesi, kıymet vermesi gerektiğini anlatan atasözüdür.

Er olan ekmeğini taştan çıkarır. : İnsanların tembel olması ve acizlikten şikâyetçi olmaları onların çalışmak istemediğini gösterir. Oysa çalışmak isteyen herkes bir yolunu bulur ve kazancın sağlar anlamında bir atasözüdür.

İşleyen demir pas tutmaz. : Sürekli çalışma halinde olan, çalışkan insanların sağlıklı ve dinç bir hayat sürdüklerini bildiren atasözüdür.

Yazın çalışan, kışın gülüşür. : Zamanında tembellik yapmayıp çalışan ve işine bakan insanlar, zor zamanlarda sıkıntı çekmezler diye nasihat eden atasözüdür.

Bugünün işini yarına bırakma. : İnsanları zamanı iyi kullanıp, tembellik yaparak, işten kaçarak çalışmamaları gerektiğini anlatan atasözüdür.

Yazın gölge hoş, kışın çuval boş. : Müsait ve rahat zamanlarında çalışması gerekip de çalışmayanların zor ve sıkıntılı dönemlerde bunun cezasını çekeceğinin haberini veren atasözüdür.

Çalışmak İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

“Çalışmak İle İlgili Atasözleri ve Anlamları” üzerine 4 yorum

  1. ANASAYFASINA GELİN İLK VE TÜRK YAPIMI FPS OYUNU YAZIYORSA ONA BASIN VE İNDİRE TIKLAYIN 1 YADA 1,30 SAATE YÜKLENİR VE OYNAYIN ZULA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir