Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı Kısaca Özet

c8

Bu yazımızda Türk Edebiyatı’nın meşhur şairlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın hayatı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Türk Edebiyatı’nın önemli şahsiyetlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910’da Diyarbakır’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi mezunudur. Liseden sonra Mülkiye Mektebi’ne devam etmiştir. Bir dönem de Ankara Yüksek Ticaret Okulu’nda öğrenimine devam etmiştir. Özelde ve devlette çeşitli memuriyetlerde bulunmuştur. Paris’te bulunduğu yıllarda Türk dilinde radyo yayıncılığı da yapmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’ye dönmüş ve tercümanlık yapmıştır.

İlk şiir kitabı, “Ömrümde Sükût”  1933 yılında yayınlamıştır. 1946 yılında meşhur şiiri “Yaş Otuz Beş” ile bir şiir ödülü almıştır. Bu şiir O’nun “Ölüm Şairi” olarak tanınmasına ve anılmasına sebep olmuştur. Cahit Sıtkı, şiirde sembolizm ve romantizm unsurlarını kullanmıştır. Garip akımından etkilenmiştir. Şiirlerinde serbest ölçü kullansa da hece ölçüsüne de bağlı kalmayı tercih etmiştir.

Diğer edebi alanlarda da birçok eseri bulunmaktadır. Cahit Sıtkı Tarancı’nın, Şair Ziya Osman Saba’ya yazdığı mektuplar, Ziya’ya Mektuplar adıyla neşredilmiştir. Cahit Sıtkı hayattayken sadece üç eseri yayınlanmıştır. Bunlar Ömrümde Sükût, Otuz Beş Yaş ve Düşten Güzel’dir. Ölümünden sonra yayınlanan eseri ise Sonrası’dır.

Cahit Sıtkı Tarancı, hayatının sonuna doğru genç yaşlarda olmasına rağmen geçirdiği bir rahatsızlık sonucu konuşma yetisini kaybederek felç olmuştur. Tedavi için gittiği Viyana’da 1956 yılında hayatını kaybetmiştir.

Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı Kısaca Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

“Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı Kısaca Özet” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir