Cahile Söz Anlatmak Deveye Hendek Atlatmak Gibidir Atasözünün Anlamı Nedir

Bu yazımızda ‘Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmak gibidir’ atasözünün anlamını kısaca ele alacağız.

Deve; hayvanlardan en inatçılarıdır. Ancak düz yola ilerleyebilir. Hiçbir hendekten atlamaz. Kişi ne kadar çabalasa da nafile deve hendek atlatamaz. Ancak deveye hendek atlatmak ne kadar zor ise cahile bir şeyi kabul ettirmek, bir şey anlatmak da o denli zordur. Bu konuda çaba gösterenler boşuna yorulmuş olacaktır.  Asla amaçlarına ulaşamazlar. Cahil laf anlamaz.

Cahil kimseler eğitim almamış, kendini geliştirmemiş, kimsenin düşüncesini kabul etmeyen kişilerdir. Bu nedenledir ki cahil kimseler söylenen bir sözün amacını anlayamayabilir. Neden söylendiğini kavramakta sıkıntı yaşayabilir. Kendi doğrusunu hep kabullenir en iyinin o olduğunu düşünür. Kişi doğrunun o olmadığını söylemek için çok çaba gösterse de nafiledir. Tıpkı devenin hendek atlamadığı gibi oda lafı anlamaz. İlle de benimki doğru der.

İnsanların kişiyi anlama kapasitesi, söylenenlerden doğruyu seçmesi onun olayları kavramaları geleneğine göreneğine ve yaşam tecrübesine bağlıdır. Cahil kimseler bilinçli kimselerle ek iletişim kuramaz.  Bu nedenle cahile laf anlatmak yersizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir