Bilgisayar Bağımlılığını Önlemenin Yolları

Teknoloji kuşkusuz ki hayatımızı kolaylaştırmakta, yaşamımızı çok daha eğlenceli ve basit bir hale getirmektedir. Ancak televizyon, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlere aşırı düşkünlük bir süre sonra bağımlılığa dönüşerek çok büyük bir tehlike yaratmaktadır. Bilgisayar bağımlılığı özellikle de çocuklar ve yetişkinlerde çok daha fazla görülmektedir.

Çocuk artık anne ve babası ile daha az vakit geçiriyor, yemek saatlerini aksatıyor, arkadaşlarından uzaklaşıyor, yatma saatleri değişiyorsa ve bu vaktin tümün bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerin başında geçiriyorsa çocuğunuzda bağımlılık oluştuğu söylenebilir.

Bilgisayar bağımlılığı erken fark edilerek önlem alınmadığında çocuğun ders ve okul başarısında düşmelere görülecek bu da hem aileyi hem de çocuğu mutsuzluğa itecektir. Çocuğunuzun bu alışkanlıktan kurtuması alınacak birtakım önlemlerle mümkündür. Örneğin çocuğu doğal çevrede, sosyalleşerek vakit geçirmesini sağlamak ve ona eğlenceli alternatifler sunmak yapılacak en önemli şeylerden bir tanesidir.

Çocuğunuzu gün içerisinde arkadaşları ve diğer çocuklarla oynayabileceği ve vakit geçirebileceği yerlere götürün, evde ona eğlenceli aktiviteler bularak bilgisayar alışkanlığından uzaklaşmasını sağlayın. Çocuğunuza internet ve bilgisayar başında ne kadar vakit geçirebileceğini ve bunu yaparken neler yapabileceğini kesin bir dille anlatın ve bundan asla taviz vermeyin.

Çocuklara bilgisayar kullanmayı yasaklamak çok da doğru bir davranış değildir. Unutmamak gerekir ki yasaklar insana her zaman çekici gelir. Bu nedenle yasak koymak yerine bilgisayarın nasıl daha etkili kullanılacağını öğretmek daha yerinde bir davranış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir