Besinlerin Taze ve Doğal Olmasının Önemi Nedir

Yediğimiz Besinlerde Nelere Dikkat Etmeliyiz, Besinlerin Taze ve Doğal Olmasının Önemi Nedir

Bedenimizin sağlıklı çalışabilmesi için en fazla ihtiyacımızı olan besinlerin başında sebzeler gelmektedir. Sebzelerin taze ve doğal olması ise sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır.

Sebzeleri dondurarak tüketmek onları taze olarak tüketmekle aynı değerde olamaz. Kesilerek ya da parçalanmadan dondurulan sebzelerin besin değerlerinde mutlaka bir azalma gerçekleşir. Sebzeler dondurulacaksa mümkün mertebede parçalanmamalı, bütün olarak saklanmalıdır. Aynı şekilde sebzeleri tazeyken haşlamak ya da pişirmek de onların besin değerlerini kaybetmelerine sebep olmaktadır.

Haşlanan ya da konserve olarak tüketilen sebzeler neredeyse besin değerlerinin yarısını kaybetmektedirler. Her ne kadar alışkın olmasak da pek çok sebzeyi çiğ olarak tüketmekte çok fazla fayda vardır.

Sebzeler eğer doğal toprakta yetişiyorsa çok daha sağlıklı olurlar. Bu sebzeler besin değeri açısından oldukça zengindirler. Bununla birlikte aşırı gübreli ya da kimyasal içeren topraklarda yetişen sebzeler doğallıklarını ve besin değerlerini kaybetmektedirler.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

“Besinlerin Taze ve Doğal Olmasının Önemi Nedir” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir