Behçet Necatigil Hayatı Kısaca

Behçet Necatigil Hakkında Bilgi, Behçet Necatigil Hayatı Kısaca

İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu ve edebiyat bölümünü bitiren Behçet Necatigil pek çok okulda edebiyat öğretmeni olarak görev yapmıştır. Kars, Zonguldak, Kabataş Erkek Lisesi ve İstanbul Eğitim Fakültesi görev yaptığı yerler arasındadır. Kabataş Erkek Lisesi’nde birçok önemli edebiyatçının yetişmesini sağlamıştır.

İlk şiirleri henüz lise öğrencisi olduğu yıllarda Varlık Dergisinde yayımlanmıştır. O bu yıllardan ölümüne kadar pek çok önemli esere imza atmıştır. Şiirlerinde en çok işlediği temalar evler, aile, çevre, aşk, bunalım, hastalık, yalnızlık ve ölümdür. Şiirlerinde eski ve yeni kelimeleri bir arada ustalıkla kullanmayı başarmıştır. Onun sağlam ve tutarlı bir şair olduğunu söylemek mümkündür.

Yayınlanmış olan şiir kitaplarından farklı olarak, düz yazılarını topladığı Bile/Yazdı adlı eseri de vardır. O, hem Almancadan çeviriler yapmış hem de bazı radyo oyunları kaleme almıştır. Bu alandaki eserlerini; Yıldızlara Bakmak (1965), Gece Alevi (1967), Üç Turunçlar (1970), Pencere (1975) adlı eserlerinde toplamıştır.

Behçet Necatigil ve Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir