Bedir Savaşı Nedenleri Ve Sonuçları Kısa Özet

c4

Bu yazımızda Bedir Savaşı nedenleri ve sonuçları kısa özet kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mekke’den eski adı Yesrib olan Medine’ye yapılan hicretin sonucunda Müslümanlar, oradaki Evs ve Hazrec kabileleri arasındaki dargınlıkları bitirerek yeni bir medeniyet kurma işine giriştiler. Müslümanlar siyasi, iktisadi, idari ve sosyal açıdan güçlenme imkânı bulunca Mekke’ye giden ticaret yolarını ele geçirdiler. Böylece Mekkeli Müşrikler ile olan mücadele yeniden alevlendi. 624 yılında Bedir Savaşı gerçekleşti.

Bedir Savaşı’nın nedenleri:

Mekke’ye giden ticaret yollarına Müslümanlar hâkim olunca, Mekkeli Müşrikler bu durumu hazmedemeyip harekete geçtiler. Zaten dini açıdan sarsılmış olan Mekke, ekonomik açıdan da darbe yiyince savaş kaçınılmaz bir son oldu. Müslümanlar da, güçlü Mekkeli Müşrikler akınına cevap vermek için harekete geçtiler.

Bedir Savaşı’nın sonuçlar:

Müslümanlar şehitler vermelerine rağmen daha az bir orduyla daha kuvvetli bir orduyu yendiler. İlk savaş galibiyetlerini alan Müslümanlar, moral olarak güçlendiler. Böylece Medine halkı ikinci bir olaya kadar rahat ve huzurlu bir İslami hayat sürdü. İslam’ın yayılması ve insanların İslamiyet’i kabul etmeleri hızlandı.

Ayrıca Bedir Savaşı’nda kazanılan ganimetler yoksul ve yetimlere dağıtılmıştır. Bir kısmı da devlete kalmıştır. Bedir Savaşı’nda esir düşen Müşrikler, Medine’de yaşayan Müslüman halka okuma – yazma öğretme koşuluyla serbest bırakılmışlardır. Bu da savaş dönemlerinde dahi eğitimin aksamadan devam etmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu bir peygamber uygulaması olarak doğrudan İslamiyet ile ilgilidir.

Bedir Savaşı Nedenleri Ve Sonuçları Kısa Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir