Atmosfer Tabakaları Nelerdir

Bu yazımızda Hava Küre’yi oluşturan Atmosferin tabakalarının neler olduğunu kısaca açıklayacağız. İşte Atmosferin tabakaları;

Troposfer; Bu katmanın ortalama kalınlığı 11 km’dir. Bulutlar ve hava olayları bu tabakada meydana gelir. Bundan dolayıdır ki troposferin yer kabuğunun değişmesinde çok büyük görevi vardır. Bu tabakada yerden yukarı doğru çıkıldıkça her 1 kilometrede sıcaklık 6,50C, basınç da her 10,5 metrede 1 mm–Hg düşer. Bu tabakanın en yukarısında sıcaklık –570C dir. Bu tabakada canlılar yaşayabilir. Çünkü onların yaşam sürmesi için gereken oksijen oranı, sıcaklık ve basınç burada vardır.

Stratosfer; Bu tabaka oldukça soğuk ve karanlıktır. Ayrıca ortalama kalınlığı 48–50 km’dir. Bu tabakanın alt kısmında sıcaklık –570C iken yukarısında sıcaklık 00C a ulaşır. Bu kısımda ozon tabakasıda yer alır. Bu sayede bu tabaka Güneş’ten gelen zararlı ultraviole ışınlarını süzer. Bu sayede canlılar zarar görmekten kurtulur.

Mezosfer; Bu tabakanın kalınlığı 35–45 km’dir. Alt kısmında sıcaklık 00C iken yukarılarda sıcaklık –1000C’ye kadar düşer. Bu katmanda sıcaklık farkı oldukça fazladır.

Termosfer; 800–900 km kalınlığındaki en dış tabakadır. Bu tabakada sıcaklık yüksek, yoğunluk ise düşüktür. Sıcaklık 4000C ile 18000C arasında değişir.Bu tabaka iki kısımdan meydana gelmiştir. İşte bunlar;

İyonosfer; Yoğunluğun az olduğu ve radyo dalgalarını yansıtan,
iyonlaşmış gazların meydana getirdiği tabakadır.

Ekzosfer; Havanın olmadığı ve sıcaklığın çok yüksek olduğu
en dış tabakadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir