Ateşin Bulunup Kontrol Altına Alınması İnsanlara Ne Gibi Faydalar Sağlamıştır?

c13

Bu yazımızda tarihin dönüm noktalarından birini oluşturan ateşin bulunup kontrol altına alınmasının insanlara ne gibi faydalar sağladığına değineceğiz.

Çağlar boyunca insanlar barınma, giyinme ve yeme – içme gibi temel ihtiyaçlar etrafında hayatlarını şekillendirmişlerdir. Mağara yaşamlarıyla barınma, hayvancılığın keşfedilmesiyle yeme, içme ve giyinmenin karşılanması sağlanmıştır.

Tarihte, ilkel insan yaşamlarının yoğun olduğu dönemlerden bugünlere kadar devam birçok dönüm noktaları bulunmaktadır. Bunlardan biri de ateşin bulunmasıdır.

Ateşin bulunmasıyla, etin pişirilmesi, ısınma, aydınlanma, silahlanma gibi alanlarda adeta devrimler yapılmıştır. İnsanlar Ay ışığından ne kadar faydalansa da ateşin bulunmasıyla karanlık adeta sona ermiştir.

Isınma ihtiyacını derilere sarılarak gideren insanlık, ateşin bulunmasıyla sistemli hayata alışkan hale gelmiştir. Yemeklerin pişirilmesi keşfedilmiştir. Vahşi yaşam şekilleri insani olarak gelişmiştir. Ateşin demirle buluşması sonucu silahlanma seviyesi yükselmiştir.

Silahın gelişmesiyle avcılık gelişirken, ticaret de gelişmiştir. Ticaretin gelişmesiyle mekanik düşünce sistemi kendini göstermeye başlamıştır. Ateşin gıdayı ilkel bir sektör haline getirmesi, silahın ilkel sanayileşmesini sağlaması insanlık için çağların değişmesi kadar önemli olmuştur.

Madencilik alanında gelişmeler yaşanmasına neden olan ateşin kontrol altına alınması, yaşam kalitesini yüksek bir seviyeye çıkararak, insan hayatını kolaylaştırmıştır. İnsanlık zenginlik kazanmıştır. Medeniyetler kurarak, şehirleşme yoluna gidilmiştir.

Ateşin kontrol altında tutulması günümüzde de etkisini göstermektedir. Sanatın, mimarinin, sanayinin, enerjinin ve daha birçok şeyin gelişmesini ve bugünkü şekli almasını ateşin kontrol altına alınmasına borçluyuz.

Ateşin Bulunup Kontrol Altına Alınması İnsanlara Ne Gibi Faydalar Sağlamıştır Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir