Ateş Hırsızı Kitap Özeti Kısa Ve Uzun

c2

Bu yazımızda Ateş Hırsızı kitabının özetini çıkartacağız.

Yunan Mitolojisi’nin serüvenini bir üçleme ile anlatan Terry Deary, 13 – 14 yaş grubuna hitap eden serinin ilk kitabıyla okuyucuyla buluşuyor.

Kitapta bir titan olan Prometeus’un, Zeus tarafından cezalandırıldıktan sonra kurtuluşunu ve Jim isimli karakterle başından geçen olayları anlatan bir olay örgüsü vardır.

Anlatım dili, kurgusu ve okuyucuyu meraklandıran dokusuyla üçlemenin ilki olan kitap yazarın 130 kitabından belki de en iyisi durumundadır.

Prometus bir Yunan Tanrısı’dır. Zeus isimli Yunan Tanrısı’ndan ateşi çalıp, insan ırkına vermekle suçlanır. Prometus’un bu suçu, Zeus tarafından cezalandırılır. Prometeus’un cezası, bir taşa bağlanarak ölene kadar ya da kurtulana kadar ciğerinin kuşlar tarafından yenmesidir.

Bir şekilde kaçmayı başaran Prometus, yetim ve Aden’de yaşayan Jim isimli karakterin hayatına dâhil olur. Jim, kendini zengin insanların işini hafifleten bir işçi olarak tanımlar. Prometus ile çok iyi iki arkadaş olurlar. Prometus ile tanrıların dünyasında geçen maceralar doludizgin devam eder.

Bir tanrılar savaşını anlatan kitap, Yunan Mitolojisi’nin anlaşılması ve bir kültür olarak bilinmesi için hitap ettiği yaş seviyesine göre oldukça kaliteli bir eser olarak tanımlanır.

Klasik Yunan Tarihi’nin günümüz dünyasında bir roman olarak anlatılması aslında çekilen filmlerin çok gerisinde kalsa da kitapseverler ve kütüphane kuranlar için bir derinlik kazandırabilir. Kitaplar kültür mirasının devamı için günümüzde de üzerine düşeni yapmaktadır.

Ateş Hırsızı Kitap Özeti Kısa Ve Uzun Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir