Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem Kısaca

c3

Bu yazımızda Atatürk’ün sanata verdiği önem kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin kurucu Cumhurbaşkanı sıfatıyla görevde bulunduğu 15 yıl boyunca birçok alanda çağdaş ve modern yenilikler yapmıştır. Bu devrimler siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel olmak üzere hemen her alanda yapılmıştır.

Atatürk aynı zamanda sanata ve sanatçıya önem veren bir kişiliktir. Yaşadığı dönemde birçok şairin şiirinden istifade etmiştir. Şiir okumayı seven birisidir. Özellikle Namık Kemal şiirlerine yakınlık duymuştur. Edebi alanda batı dünyası klasiklerinden çeviriler yapılmasını istemiştir. Kendisi de nutuk türünde ve aynı isimli bir eser kaleme almıştır.

Atatürk hem batı hem doğu klasiklerine verdiği önemle, halk müziğinin gelişmesinde ve Cumhuriyet’e uygun türkü ve şarkıların bestelenip söylenmesinde öncü olmuştur. Halk müziğine verdiği önemli halkçı devrimlerin yerleşik hale gelmesini sağlamıştır.

Zeybek oynadığı resimleri meşhur olan Atatürk’ün lider olarak böyle bir şey yapması, hem ülke çağında hem dünya genelinde halkın arasından bir lider olduğu görüntüsü vermiştir. Müziği her yönüyle hayatın bir parçası sayan ve müziksiz hayatın anlamsız, insanların da amaçsız olduğunu vurgulayan Mustafa Kemal, hem oyunlara hem müziğe değer vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, kurucu olduğu devletin çağdaş ve modern ilke ve inkılaplar ile bir düşünce sistemine sahip olup çağdaş ve modern devletleri ve gelişmiş toplumları yakalamaya çalışılmasını istemiştir. Bu neden yerleşik haklar ve özgürlükler meydana getirmek için her alanda devrim yapmıştır.

Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir