Atatürk’ün Okuduğu Okullar Ve Yılları Sırası

c18

Bu yazımızda Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu okulları ve yıllarını sırasıyla yazacağız.

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Erken yaşlarda okula başlayan Mustafa Kemal Atatürk ilk olarak Mahalle Mektebi’ne gitmiştir.

Daha sonra Şemsi Efendi Okulu’na devam eden Mustafa Kemal Atatürk, 1886 yılında Selanik’te bu okula girmiştir. Başarılı bir öğrencilik hayatı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik Mülkiye Rüştiye’sine başlaması ise 1892 yılındadır.

Her zaman asker olmak isteyen Mustafa Kemal Atatürk, bu isteğini yerine getirmek için Mülkiye Rüştiyesi’ni bırakıp Selanik Askeri Rüştiyesi’ne geçmiştir. O yıllar 1893 – 1895 yıllarına denk gelmektedir.

Daima asker olmayı kafasına yerleştiren ve bu ideali için çalışan ve azimle öğrencilik hayatını sürdüren Mustafa Kemal Atatürk Rüştiye’yi bitirince Makedonya’da Manastır Askeri İdadisi’ne başlamıştır. İdadiye başladığı yıl 1895’tir. 1899 yılına kadar başarılı bir idadi hayatı geçiren Mustafa Kemal asker olma yolunda emin adımlarla ilerlemiştir.

İdadinin hemen ardından İstanbul’da Harp Okulu’na 1899 yılında başlayan Mustafa Kemal Atatürk 1902 yılında Harp Okulu’nu bitirip, Akademi’ye geçmiştir.

İstanbul’da 1902 yılında Harp Akademisi’ne başlayan Mustafa Kemal Atatürk 1905 yılında Akademi’den mezun olarak astsubay bir asker olarak hayallerine kavuşmuştur.

Askerlik hayatı başarılı geçen Mustafa Kemal Atatürk, birçok cephede kritik görevler üstlenmiştir. Padişah Vahdettin’in yaverliğine kadar yükselen Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele’nin ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı olarak 15 yıl muktedir olmuştur.

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Ve Yılları Sırası Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir