Atatürk’ün Güzel Sanatlara Verdiği Önem

Atatürk ve Güzel Sanatlar, Atatürk’ün Güzel Sanatlara Verdiği Önem

Atatürk güzel sanatlara oldukça fazla önem vermektedir ve bu konuda pek çok çalışma yaptırmıştır. Ülkedeki sanatçıları her zaman desteklemiş ve onların çoğalması için elinden geleni yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk güzel sanatlar ile ilgili birçok çalışma yapmıştır ve bunlardan en önemlisi Sanayi-i Nefise’yi yaptırmasıdır. Atatürk burayı Güzel Sanatların gelişmesi için kullanmıştır. Bununla birlikte Mustafa kemal sanatçıları destekleyerek gerektiğinde y urt dışında eğitim almaları için imkan sağlamıştır.

1927 Atatürk müzik ve halk oyunlarını da desteklemiş ve kendisi de müzik ve halk oyunu etkinliklerine katılmıştır. Zeybek Atatürk’ün en sevdiği ve oynadığı halk oyunları arasındaydı. Cumhuriyet’in ilanının ardından opera ve bale gibi sanatların gelişmesine de imkân sağlamıştır.

Atatürk fırsat bulduğu her alanda sanat ve sanatçı ile ilgilenmiş ve güzel sanatların gelişmesi, ayrıca sanatçıların kendilerini yetiştirmeleri için ne gerekiyorsa yapılmasını istemiştir. Atatürk sanatçıların eli öpülesi insanlar olduğunu düşünmekte ve sanatkarların kendi elini öpmelerine izin vermemektedir.

Atatürk’ün Güzel Sanatlar İle İlgili Görüşleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

“Atatürk’ün Güzel Sanatlara Verdiği Önem” üzerine 18 yorum

  1. sanayi i nefise nin kuruluş yılına baktım . atatürk daha iki yaşında hangi site doğru hangi site yanlış ya

    1. yani ya böyle bir şey olmaz ben bunu bir yere yazamam rezalet bunu yazarsak notumuz eminim 0 olurrrrrrr.

  2. Bana diyorlar ki Güzel sanatlarda başarı bütün inkılapların başarı olduğunu ne kesin delilidir.Bunda başarılı olmayan milletler ne yazıktır.Onlar,bütün başarılarına rağmen alanında yüksek insanlık sıfatıyla tanınmaktan daima yoksun kalacaklardır Atatürk ün sözünden hareketle güzel sanatlara ilişkin düşünceleri açıklayınız hoca diyoki araştırın ne yapçam kitap mı hoca mı?

    1. Hayır doğru hatta atatürkün bir sözü vardır sanatkar el öpmez sanatkarın eli öpülür diye☺

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir