Atatürk’ün Bilim ve Sanata Verdiği Önem

Atatürk’ün Bilim ve Sanat İle İlgili Sözleri, Atatürk’ün Bilim ve Sanata Verdiği Önem

Atatürk yaptığı inkılaplar ve gerçekleştirmiş olduğu tüm yeniliklerle tek bir şeyi hedeflemiştir. Bu hedef Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine yükseltmektir. Atatürk bunun için sanat ve bilim adamlarını her zaman desteklemiş ve sanat ile bilimin gelişmesi için gerekli tüm imkanları sağlamaya çalışmıştır. Atatürk’ün bilim ve sanat ile ilgili söylemiş olduğu pek çok sözü vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.
  • Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.
  • Ben askerî deha filân bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tespit etmek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek.
  • Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. (1922)
  • Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler. (1925)
  • İlim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize, irfanınıza güveniyorsanız, bana söyleyiniz, sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz, ben takip edeyim.

Atatürk’ün Bilim ve Sanata Verdiği Önem ve Sözleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

“Atatürk’ün Bilim ve Sanata Verdiği Önem” üzerine 5 yorum

  1. Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler. (1925)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir