Atatürk Türk Milletini Nasıl Etkilemiştir?

p13

Bu yazımızda Türk Tarihi’nde önemli bir yeri olan tarihi şahsiyetlerden Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’ni nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk, 1881’de Selanik’te doğmuştur. Mahalle mektebine başlayıp Şemsi Efendi Okulu’na devam etmesiyle daha küçük yaşlarda şekillenen hayallerinin peşinden giderek asker olmak için eğitim almaya karar vermiştir. Selanik, Makedonya ve İstanbul’da aldığı askeri eğitimler sonucunda astsubay olmuştur.

Öğrencilik yılları sabır, azim ve çalışkanlıkla geçmiştir. Askerlik yılları da aynı başarıyla geçen Mustafa Kemal Atatürk, askerliği boyunca birçok cephede birçok kritik görevi üstlenmiştir. Padişah Vahdettin’in yaverliğine kadar da yükselmiştir.

Cumhuriyet’ten yaklaşık 5 sene önce, Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda ve Milli Mücadele dönemi yıllarında Anadolu’da yaptığı toplantılar, kongreler, hitabeler sonucunda liderlik ruhunu ortaya koyup, milli ve manevi duygularla halkı arkasına almayı başarmıştır. Atatürk’ün kararlılığı, planlı hareket etmesi, sabrı ve azmi, milletin inancıyla birleşince Türk Milleti, Milli Mücadele’yi kazanarak yeni bir devlet kurmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için bir dizi inkılaplar yaparak, siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel birçok yönden milleti etkilemiştir.

Cumhuriyet yıllarında yaptığı konuşmalarla, yeni bir Türk Kültürü oluşturmak için milletin azim ve fedakâr tavrının sürmesini gerektiğinin altını çizmiştir. Modernleşmenin ve çağdaşlaşmanın temellerini ilkelerle atan Atatürk, çalışkanlığı, azmi ve hırsıyla Türk Milleti’ni derinden etkilemiştir.

Dünya devletleri tarafından bir lider olarak gösterilen Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti için Cumhuriyeti miras bırakarak, Türk Milleti üzerindeki en büyük etkisini sağlamıştır.

Atatürk Türk Milletini Nasıl Etkilemiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir