Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c4

Bu yazımızda sosyal ilişkilerimizi şekillendirdiğimiz arkadaşlıklarımızla ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

İnsanlar, tarihten günümüzü hayatları boyunca sosyal ilişkiler kuran sosyal varlıklar olmuştur. İnsanların insanlarla arkadaşlıklar kurması da bu ihtiyacın bir sonucudur. Arkadaşlık insanların tarihte ilk başlattıkları sosyal hayat işidir.

Atasözlerimiz sosyal hayatın içinden çıkan ve sosyal, kültürel nasihatler eden ve dersler veren sözlerdir. Her alanda söylenen atasözleri en çok sosyal hayatla ilgili olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü gelenek ve göreneklerden ve örf, adetlerden yararlanılarak ortaya çıkmıştır. Atasözleri atalarımızın deneyimlerinden ve gözlemlerinden doğarak günümüz kadar gelmiş sözlerdir, daha sonra yazıya aktarılmıştır.

Arkadaşlık ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. : İnsanın kurduğu sosyal ilişkiler sonucunda edindiği arkadaşlar, huy ve davranış olarak ya kendisi gibidir ya da kendisine en yakın kişidir, demek isteyen atasözüdür.

Körle yatan şaşı kalkar. : İnsanlar kurduğu arkadaşlıklar sonucu beraber yaşadığı kişilerin ve bir şeyler paylaşıp arkadaşlıklarını geliştirdikleri kişilerin huy ve davranışlarını örnek alarak birbirilerine benzerler, demek isteyen atasözüdür.

Sürüden ayrılanı kurt kapar. : Arkadaş edinmeyen ya da edindikten sonra arkadaşlıklarını bozan kişiler, tek kaldıkları için hayattaki bazı sorunlarla baş edemezler, bu nedenle arkadaş olmanın değeri çok fazladır, diye nasihat eden atasözüdür.

Yoldan kal, yoldaştan kalma. : İnsanın hayatında bir işe başlarken ya da sosyal bir hayat gereği bazı şeylerin üstesinden gelirken, arkadaşlara ihtiyacı olduğunu ve bunun her şeyden önemli olduğunu ifade eden atasözüdür.

Üzüm üzüme baka baka kızarır. : İnsanların kurduğu arkadaşlıklar sonucu, arkadaşların zaman içinde birbirine benzeyen huy ve davranışlara sahip olduğunu anlatan atasözüdür.

 

Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir