Anadolu’ya Neden Medeniyetin Beşiği Denilmektedir?

c16

Bu yazımızda insanlık tarihinin en önemli coğrafyalarından biri olan Anadolu’ya, neden medeniyetin beşiği dendiğinden bahsedeceğiz.

Anadolu coğrafyası, çok verimli topraklara sahiptir. İklimi, bitki örtüsü yeryüzü şekillerin insanların barınması için elverişlidir. İnsani faaliyetler için elverişli dokuya sahip olan Anadolu binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından medeniyetler beşiği diye bilinmektedir.

Anadolu toprakları tarih boyunca, Hititler, Urartular, Frigyalılar, Lidyalılar, İyonyalılar, Türkler, Roma ve İskender imparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır.

Dünyadaki dinler tarihinin şekillendirdiği Anadolu toprakları mimari dokusu, kültürel ve sanatsal mirası, fikri ve sosyal hayat anlayışıyla birçok farklı medeniyetinin merkezi haline gelmiştir.

Farklı din, dil, ırk ve dünya görüşlerinin ortak miras olarak Anadolu’da hayat bulması, şekillenmesi, nesiller boyu devam etmesi Anadolu’yu medeniyetler beşiği yapmıştır.

Bilinen ilk yazılı kaynakların, anlaşmaların, tarihi savaşların, barışların, tarihi ticaret yollarının, sanat alanlarının Anadolu’da bu nedenlerle kurulmuş olması, insanlık medeniyeti için bir cazibe merkezi oluşturmuştur.

Neredeyse 5000 yılı bulan Anadolu Tarihi, irili ufaklı birçok şehre, devlete, imparatorluklara ev sahipliği yaparken siyasi sistemlerin ve şehir kültürlerinin ve birçok fikir akımının doğup, büyüyüp, yayıldığı ve zamanla da hayatını kaybettiği yerlerden biri olarak medeniyetler beşiği olmuştur.

Binlerce yıl insanlığın en hayati dönüm noktalarına şahitlik eden Anadolu toprakları, günümüzde de insanlık için bir umut kaynağı olarak yerini korurken, aynı zamanda insani değerleri dünyaya sunma noktasında da öncü rolünü oynamaktadır.

Anadolu toprakları insana ve insanlığa vermiş olduğu değerlerle medeniyetler beşiği olmuştur.

Anadolu’ya Neden Medeniyetin Beşiği Denilmektedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir