Alışkanlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c14

Bu yazımızda içinde alışkanlığın anlam ve kavram olarak geçtiği alışkanlık ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri anlam ve kavram olarak farklı maksatlar içerebilir. Sözün güzel söylenmesi, nasihat edici olması ve ders verici olması derin gözlem ve engin tecrübelerden oluşması atasözünün özelliklerindendir.

Atasözleri insanı konu alan ve insanı ilgilendiren konuları ele alan kuşaktan kuşağa aktarılan, gelenek ve göreneklerin oluşmasını sağlayan bir kültür mirası bırakan sözlerdir.

Alışkanlık ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Alışmış kursak bulamacını ister. : İnsanların davranış ve huy haline getirdiği şeylerden vazgeçmesi çok zordur diye ders veren bir atasözüdür.

Huylu huyundan vazgeçmez. : İnsanların davranışlarını düzeltmelerinin neredeyse imkânsız olduğunu bildiren atasözüdür.

Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkânıdır. : Alışkanlıklar için de kullanılan bu söz, insanın, özünden huyundan ve davranışlarından vazgeçemediğini bildiren bir atasözüdür.

Çok gezen tavuk, ayağında pislik getirir. : İnsanların kötü bir çevreye sahip olması, kötü alışkanlıklar edinmesine neden olur diye nasihat eden bir atasözüdür.

Huy canın altındadır. : İnsanın ölüme kadar huy ve davranışlarından asla vazgeçmediğini anlatan bir atasözüdür.

Tilki derisinden vazgeçer de alışkanlıklarından vazgeçmez. : Bir insanın hayatının sonuna kadar huy ve davranışlarından vazgeçemediği anlatan atasözüdür.

Alışmış kudurmuştan beterdir. : Alışkanlıklar insanı bıktıran ve insanı hasta eden birçok şeyden daha kötüdür, diye ders veren bir atasözüdür.

Alışkanlık İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir