Aldığımız Nefesi Dışarı Verirken Akciğer Ve Diyaframda Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir

Nefes Alırken Vücudumuzda Meydana Gelen Olaylar, Aldığımız Nefesi Dışarı Verirken Akciğer Ve Diyaframda Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir

İnsanların hayatlarına devam edebilmeleri için mutlaka nefes almaları gerekmektedir. Bu nedenle nefes almak insan almak için hayati bir öneme sahiptir. Nefes alamayan kişi havasız kalarak yaşamını yitirecektir.

İnsanlar nefes alıp verdiği esnada akciğerleri genişler ve daralır. Nefes alma işlemi iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan bir tanesi diyaframın aşağı yukarı hareketi, bir diğeri ise kaburgaların öne ve hareket etmesi şeklidir.

Nefes alırken görev yapan en önemli organlardan biri diyaframdır. Diyafram bir kastır ve akciğerlerin çalışmasını desteklemektedir. Nefes alma esnasında düzleşen diyafram akciğer tabanını aşağıya doğru hareket ettirir. Bu sırada kaburgalarda yer alan kaslar göğüs kafesini genişletir ve bu sayede akciğer soluk borusundaki havayı içine çeker.

Kaburga ve diyafram kaslarının gevşemesi göğüs kafesinin daralmasını sağlar. Akciğer bir önceki haline dönerek içindeki havanın dışarı çıkmasına yardımcı olur.

Nefes Alıp Verirken Hangi Organlar Çalışır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

“Aldığımız Nefesi Dışarı Verirken Akciğer Ve Diyaframda Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir