Akutun Görevleri Nelerdir

Bu yazımızda AKUT’un  görevlerini kısaca ele alacağız.İşte AKUT’un görevleri… 

AKUT, dağ ve diğer doğa kazalarında, doğal afetlerde imkanlar dahilinde kazazedeleri kurtarmayla görevli bir kuruluştur. Zor durumdaki kişilere kucak açan bir örgüttür. Bu kuruluş bütünüyle gönüllülük ilkesine dayanır. 

1996 yılında Akut faaliyete geçmiştir. Bu kuruluşun tek amacı kamu yararını sağlamaktır. Toplumun huzuru ve refahı en ön planda tutulur.

Kuruluş, Türkiye’de, genellikle dağcılıkla ilgilenen kişilerin dağda mahsur kalması sonucunda veya bir ormanlık alanda kaybolanları arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürür.

Kuruluşun, 1995 tarihinde Ali Nasuh Mahruki’nin kendi gayretleri sonucu oluşturduğu gönüllü dağcıların Uludağ Keşiştepe’de gerçekleştirdiği arama kurtarma operasyonunda temelleri atılmıştır. AKUT adını ilk kez Mahruki kullanmıştır. AKUT’un açılımı Arama Kurtarma Ekipleridir.

Ülkemiz bu kuruluşla ilk kez 1999 Marmara depreminde tanışmıştır. Kuruluş o dönemde arama kurtarma çalışmalarıyla göz doldurmuştur.

AKUT; Yunanistan, Tayvan, Mozambik, İran, Pakistan’ve Haiti’de gerçekleşen doğal afetlere de bizzat müdahale etmiş o topraklardaki insanların yardımına koşmuştur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir