Akrabalarımız Kimlerdir Kimlerden Oluşur?

s12

Bu yazımızda akrabalarımızın kimler olduğuna ve kimlerden oluştuğuna değineceğiz.

İnsanlar, insanlık tarihi boyunca insanlarla iletişim kurma ve birlikte yaşama ihtiyacı hissetmişlerdir. Bu ihtiyaç aile olma gereğini ortaya koymuştur. Hazreti Adem (a.s.)’dan gelen dini bir boyut da söz konusudur. Akraba, Arapça bir kelimedir. Yakınlık kurma ilişkisine denir.

Akrabalık ilişkileri bir aile içinde kurulur. Bu aileye evlenen çiftlerin, eşlerinin aileleri de dahildir. Babadan devam eden akrabalıklar dede, babaanne, hala, amca, yeğen, kuzen ve bunların yakınlarıdır. Anneden devam eden akrabalıklar, dede, anneanne, teyze, dayı, yeğen, kuzen ve bunların yakınlarıdır.

Birinci derecede akrabalık ilişkileri kurduğumuz kişiler, amca, dayı, hala ve teyzedir. Dini prensiplere göre bu kişiler anne ve baba yerine geçmektedir. Akrabalık ilişkileri ikinci dereceden devam eder. Amca ve hala çocukları ve dayı ve teyze çocukları bu gruba dahildir. Devamında ise enişte, yenge kavramlarıyla akrabalıklar genişlemektedir.

Evlenen bir erkeğin, eşinin anne ve babası kayınpeder ve kayınvalide olur. Kardeşleri erkekse kayınço veya kayınbirader, kızsa baldız olur. Evlenen erkeğin, hanımının erkek kardeşi yani erkeğin kayınbiraderinin hanımı, erkeğin yengesi olur, erkeğin baldızının kocası bacanak olur. Çocukları varsa yeğenleri olur.

Evlenen kadının, eşinin anne ve babası kayınpeder ve kayınvalide olur. Kardeşleri erkekse kayınbiraderleri olur, kız kardeşi varsa görümce olur. Evlenen kadının kayınbiraderinin hanımı, kadının eltisi olur. Kadının eşinin kız kardeşi varsa, görümcesi olur, görümcesinin kocası eniştesi olur. Çocukları varsa yeğenleri olur.

Akrabalık ilişkileri evliliklerle sağlanır. Yakınlık ilişkileri dini ve sosyal kültürel düzeyde yaşanır.

Akrabalarımız Kimlerdir Kimlerden Oluşur Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir