Akıl İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c20

Bu yazımızda içinde anlam ve kavram olarak akıl ile ilgili şeyler bulunan atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız insanları çok yakında ilgilendiren konular hakkında özlü sözler söylemişlerdir. Bu sözleri atasözü denir. Atasözleri hayatın içinden gözlem ve deneyimler sonucu ortaya çıkan sözlerdir. Ders verici ve nasihat edicidir.

Atasözleri maddi ve manevi birçok konuda insanlara destek olur. Eğitici ve öğreticidir. Kuşaktan kuşağa aktarılarak gelir. Aklı kullanmak, akıl sağlığı, aklın önemi ile ilgili atasözleri bulunmakla birlikte aklın öneminden hareketle yan anlamlarda oluşan ve kullanılan atasözleri de vardır.

Akıl ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Akıl adama sermayedir. : Aklın en büyük nimet olduğunu vurgulayan ve akıllı kişilerin insanlara yarar şeylere yapması gerektiğini vurgulayan bir atasözüdür.

Aklın yolu birdir. : Bir sorun karşısında istişare eden insanların akılları sayesinde sıkıntıları aştıklarını anlatan bir atasözüdür.

Akılları pazara çıkarmışlar, herkes kendi aklını almış. : İnsanların bazılarına akıl vermek, yol göstermek, nasihat etmek imkânsız olduğu için söylenmiş olan bir atasözüdür.

Akıllı düşman, akılsız dosttan iyidir. : Aklını kullanamayan insanların düşmanlardan daha fazla zarar verdiğini anlatan bir atasözüdür.

Akıllı köprüyü arayıncaya kadar deli suyu geçermiş. : Bazı işlerde pratik ve sorun çözer davranmanın gerekliliğinden bahseden bir atasözüdür.

Akla gelen başa gelir. : İnsanların tahminler ve tecrübeler sonucunda bazı şeylerin sonucunu kestirmesine rağmen, yine o işe devam etmeleri sonucu tahmin ettikleri şeyi yaşadıklarını ifade eden bir atasözüdür.

Sokma akıl, yedi adım gidermiş. : İnsanların kendi iradelerinin dışında başkalarının yönlendirmelerine uyması, onları yarı yolda bırakır diye nasihat eden bir atasözüdür.

Akıl İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir