Akdeniz Çevresinde Kurulan Medeniyetlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

c10

Bu yazımızda Akdeniz çevresinde kurulan medeniyetlerin ortak özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Medeniyetler Beşiği olarak bilinen Anadolu Coğrafyası’nın Akdeniz Bölgesi’nde İyonya, Lidya, Fenike, Yunan ve Roma uygarlıkları kurulmuştur. Medeniyetler yerleşik hayata geçen insan toplumlarının ortak kültür ve mirasa sahip olarak ortaya koydukları bir hayat tarzıdır.

Bu hayat tarzı bir dünya görüşüne, nüfusa, stratejik topraklara ve ticari kaygılara bağlı kalarak gelişmektedir. Akdeniz’de de kurulan medeniyetlerin ortak özellikleri bunlardır. Akdeniz’in tarım alanlarının az olması insanlığı ticarete yöneltmiştir.

Su ürünleri ile ilgili deniz ticaretinin gelişmesi bu medeniyetlerin ortak özelliklerindendir. Deniz ticaretinin gelişmesiyle pazarlama alanlarının oluşması ve diğer medeniyetlerle olan bağların kuvvetlenmesi sonucunda bazı etkileşimler de olmuştur.

Akarsuların, vadilerin, ovaların, platoların, kanyonların varlığından istifade ederek mimari ve sanat alanında da gelişim gösteren medeniyetler, zamanla dini algıların etkisiyle imparatorlaşma yoluna girmişlerdir.

Özellikle Yunan ve Roma uygarlıklarında görülen ve bir dünya görüşüne bağlı kalarak bütün dünyayı etkisi altına almaya çalışan bir akım başlamıştır. Dini inanışların mezhepsel farklılıklar gösterdiği dönemlerde zaman zaman iç karışıklara neden olan olaylar yaşansa da bu tür büyük uygarlıklar yine de tüm dünya halklarını etkilemiştir.

Arap, Pers ve Mısır Uygarlıkları’ndan etkilenen Akdeniz Uygarlıkları, ticari anlamda en çok gelişen uygarlıklardır. Bu nedenle ekonomi alanında ideolojik fikirlerin çıkışı Akdeniz topraklarında gerçekleşmiştir.

Akdeniz Çevresinde Kurulan Medeniyetlerin Ortak Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

“Akdeniz Çevresinde Kurulan Medeniyetlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. Bilgiler icin cok tesekkurler cografya sinavi icin aradigim sorulardan bazilarinin cevabini bu sitede buldum yazilari begendim ve bir tesekkur bari edeyim diye yazdim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir