Aile İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c7

Bu yazımızda toplum hayatının şekillenip kalıcı ve köklü olmasını sağlayan aile ile ilgili olarak atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız, bütün insanlık gibi aile kurmaya ve aile dokusuna çok önem vermişlerdir. Toplumun kültürünü, gelenek ve görenekleri, milli ve manevi duygularını ayakta tutam aile müessesesi için birçok nasihat edici ve ders verici, eğitici ve öğretici atasözleri vardır.

Atasözlerimiz, sosyal hayatın içinden çıkan ve insanı ilgilendiren her konuda yol gösterici bir özelliğe sahip olan sözlerdir. İnsanı yakından ilgilendiren konulardan biri de aile kurmaktır.

Aile ile ilgili olarak atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Avrat var ev yapar, avrat var ev yıkar. : Toplum hayatında ve aile kurumunda kadının önemini anlatan ve kadının aileyi ayakta tutan en önemli kişi olduğunu bildiren ve kadının kıymetinin bilinmesi gerektiğini öğütleyen atasözüdür.

Dağ dağ üstüne olur, ev ev üstüne olmaz. : İki veya daha çok ailenin sosyal hayatlarının aynı ortamda geçmesinin zorluğundan bahseden ve ikiliklerin çıkabileceğini haber veren atasözüdür.

Bir ağaçta gül de biter diken de… : Aile yapısının içinde iyi insanlar da olabilir, kötü insanlar da olabilir, önemli olan bir arada yaşayabilme erdemidir diye nasihat eden atasözüdür.

Değirmen iki taştan muhabbet iki baştan… : Aile kurmanın toplumdaki yerinin önemini anlatan ve iki insanın aile olmasının insan tabiatına en uygun olduğunu aktaran ve yalnızlığın iyi bir şey olmadığını bildiren atasözüdür.

Keçi nereye çıkarsa oğlağı da oraya çıkar. : Bir ailenin büyükleri nasıl davranır ve yaşarsa, bir sonraki nesil de o aile büyüklerini örnek alarak o şekilde davranır ve yaşar, diye ders veren atasözüdür.

Aile İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Aşağıdan Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir