Ağaç Yaş İken Eğilir Atasözünün Anlamı

İnsanlar doğdukları andan itibaren sürekli gelişime açık olurlar. Hayatlarının her dönemlerinde belirli konularda hayata hazırlanırlar, her konuda tecrübe edinirler ve her konuda yatkınlık kazanırlar.

Her insan doğduğu andan itibaren büyürken yukarıda da dediğimiz gibi sürekli bir şeyler öğretir ve hayatına sürekli bir şeyler katar. Fakat insanlar bir şeyler öğrenirken her yaş aralığındaki öğrenme oranları farklıdır. Örneğin, okul öncesi yaşındaki bir çocuk ile ortaöğretim yaşındaki bir çocuğun öğrenme kapasitesi aynı değildir. Okul öncesi yaşındaki çocuk, öğrenmeye daha fazla açık olduğundan dolayı algıları daha da açıktır ve kendisine öğretilen kavramları ya da hareketleri daha çabuk öğrenebilir.

kagac

Ağaç yaş iken eğilir atasözü de aslında bu durumu anlatmaktadır. Eğer bir kimseye bir alışkanlık, tutum ya da davranış kazandırılmak isteniyor ise bu tutum ve davranışlar o kimseye küçük yaşta kazandırılmalıdır. Bunun nedeni yukarıda da dediğimiz gibi küçük yaştaki insanlar öğrenmeye daha fazla açıktırlar ve öğretilen olguları, kavramları ya da olayları daha çabuk algılarlar yani 4-5 yaşlarındaki bir çocuk ile 17-18 yaşlarındaki bir çocuğun öğrenme kapasiteleri aynı değildir. Küçük çocukların zihinlerini boş bir levha olarak düşünecek olur isek o boş levhalara bilgiler kaydetmek daha kolay olacaktır. Bu sebeple ağaç yaş iken eğilir atasözü de bir davranış ya da bir alışkanlık insanlara küçük yaşta öğretilir anlamını aktarabilmek için kullanılan bir atasözüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir