Ağaç İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları

c14

Bu yazımızda insan hayatında önemli bir yeri olan ağaç ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Ağaç, insan için hayatidir. Hayat kaynağıdır. Ağaç insan için bir ihtiyaçtır. İnsan tabiatı gereği doğaya ilgilidir. Bu ilgisi boş gördüğü alanları ağalandırma isteği ve tutkusuyla şekillenmiştir. Atalarımız çevreye çok önem vermiştir. Çevre bilinci oldukça gelişmiş eski insanların ağacın önemini anlatan birçok nasihat edici ve ders verici sözleri vardır. Ağacı sembolize edip mecaz anlamda nasihat eden sözler de bulunmaktadır.

Atasözleri, atalarımızın engin gözlem yeteneklerinden ve derin tecrübelerinden doğan yıllar içinde yerleşik hale gelmiş ve bir kültür oluşturmuş sözlerdir. Gerçek ve mecaz anlam içerebilirler.

Ağaç ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Ağacı kurt, insanı dert yıkar. : Kurtlar, ağacın zarar görmesine nasıl neden oluyorsa, insanın da zarar görmesine sahip olduğu dert neden olmaktadır, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Ağacın kurdu içinde olur. : Ağacın hayatından hareketle bir toplum için söylenmiş bu söz, bir topluma zarar veren şey, o toplumun içinden çıkabilir anlamına gelmektedir.

Ağaç yeşert meyve getirsin, oğlan büyüt ekmek getirsin. : Meyve veren ağacın değerinden yola çıkarak erkek evladının çalışıp evini geçindirebilmesini anlatan bir atasözüdür.

Balta değmedik ağaç olmaz. : Baltayla kesilen ağaçlardan hareketle, insanın zarar görmesinin, her insanın başına gelebilecek bir şey olduğunu anlatan atasözüdür.

Bir vuruşla ağaç devrilmez. : Ağacı devirmek için kuvvet gerektiğinden hareketle, bazı işleri başarmak ve sonuç almak için üstüne gidilmesi gerektiğini anlatan atasözüdür.

Her ağaçtan kaşık olmaz. : Kaşık yapılan ağacın özel oluşundan hareketle, her insanın belli bir takım şeyleri başarmasının insan doğasına aykırı olduğu anlatan atasözüdür.

 

Ağaç İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir