Afet Eğitimi Hazırlık Günü İle İlgili Yazı Kompozisyon

c19

Bu yazımızda dünyayı yakından ilgilendiren Afet Eğitimi Hazırlık Günü ile ilgili bir kompozisyon hazırlayacağız.

Doğal afetler ve doğal olmayan afetler, her çeşidiyle felaketler insan hayatını derinden etkileyen olaylardır. Afet zararlarının azaltılması, afetlerle başa çıkmasının yolları, alınacak tedbirler, afetlerin önlenmesi gibi konuları gündeme getirip farkındalık oluşturmak için her yıl 12 Kasım’da Afet Eğitimi Hazırlık Günü kutlanmaktadır.

Doğal afetler ya da doğal olmayan afetler, dünyanın kabul ettiği gerçeklerdir. Fakat bu afetlerin insanların başına gelmeye devam etmesi, afetlerin normalleştirilmesi anlamına gelmemelidir. Afetlerin önlenmesi, önlenemiyorsa tedbirler alınıp zararlarının azaltılması için çalışmak herkesin görevi olmalıdır.

Afet zararlarından korunmak ya da afetleri önlemeye çalışma sivil toplum kuruluşlarının ve devletlerin politikaları olmak zorundadır. Bu nedenlerle sivil toplum örgütleri ve devlet ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarla okullarda ve halk merkezlerinde afet eğitimi vermeye başlamıştır.

Afet Eğitimi bir günde öğrenilen bir eğitim değildir. Bir süreç içerisinde ders alınarak ve seminerlere katılarak gerçekleştirilir. Afet anları kriz anlarıdır. Kriz anlarında ise soğukkanlı olmak ve risk almak gerekir. Bunun için eğitimli olmak çok önemlidir. Afet eğitimi alınması toplumda bir bilinçlenme hareketi oluşturacağından afetlerin önlenmesinde ya da zararlarının azaltılmasında önemli ölçüde yarar sağlayacaktır.

Afetlerin önlenmesi, önlenemiyorsa zararlarının azaltılması için çalışmak, eğitim almak bir haktır. Bu hakka herkesin sahip çıkması gerekir. Devlet afetlerle başa çıkmak için bütün teşkilatlarını hazır bulunduracak merkezler ve istihbarat ağları kurmuştur. Afet yönetiminin bir disiplin olarak okullarda okutulmaya başlanması, bu işin devlet politikası haline geldiğini göstermektedir.

Afet Eğitimi Hazırlık Günü İle İlgili Yazı Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir