Acele Giden Ecele Gider Atasözünün Anlamı

Bu yazımızda ‘Acele eden ecele gider’ atasözünün anlamına kısaca değineceğiz.

Genel olarak kişi yaptığı işlerde ve çoğunlukla da trafikte aceleci olur. Ancak bu durum istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir. Bir diğer atasözü olan ”Acele işe şeytanın karışır” sözü de tıpkı bu atasözünü destekler niteliktedir. Çünkü acele olarak yaptığımız işler hep bizim dikkatimizi dağıtır, daha düzensiz iş yapmamıza neden olur. Acele ile işi sonuçlandırmaya çalışırken başka bir yeri telaştan eksik bırakırız, sonrasında büyük sorunlar yaşarız, işi teslim ettiğimiz kişiye karşı küçük düşeriz. Bu yüzden işlerimizi dikkatsiz bir şekilde hızlı yapmamalıyız.  Araba kullanırken bile yavaş gitmeli, hızlı sürerek kazaya sebebiyet vermemeliyiz. Daha çabuk sonuç almak amacıyla işini hızlı yapan kötü sonuç alabilir.

Acele hareket edenler çoğu zaman başlarına ne gelebileceğini düşünmeden hareket ederler. Özellikte trafikte araç kullanan insanlar hızlı ve aceleci oldukları için kaza yapmakta ve bir çoğu da ölmektedir. Yaptığımız işleri aceleye getirmeyelim sakin ve düzgün bir şekilde yapmalıyız. Çünkü acele edilen işlerin sonu iyi olmaz. Özellikle trafikte de aceleci olmayalım kazaya sebebiyet vermeyelim.

Acele ile hareket eden kimseler, telaşları yüzünden sık sık yanlış yaparlar. Dikkatsizlik sonucu başlarına büyük felaketler açarlar. Bu nedene hayatta bir işi yaparken özenli ve sakin bir şekilde davranmak şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir